sanaa
05 خرداد 1402 - 10:25

تولیت آستان قدس‌:‌ دانشگاه علامه طباطبایی در تراز انقلاب اسلامی عمل کند

تولیت آستان قدس رضوی گفت: دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان دانشگاه تخصصی علوم انسانی کشور باید در دستیابی به رشد و توسعه و دانش در حوزه علوم انسانی در تراز انقلاب اسلامی عمل کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، به نقل از آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در دیدار هیئت رئیسه دانشگاه علامه طباطبائی که در حرم مطهر امام رضا(ع) انجام شد، نسبت به اهمیت ﺗﻼﺵ ﺑﺮﺍﯼ ﮔﺴﺘﺮﺵ ﻫﻤﮑﺎﺭﯼ‌ﻫﺎﯼ ﻋ� ﻤﯽ و ﭘﮋﻭﻫﺸﯽ میان آستان قدس رضوی و مراکز علمی داخل و خارج از کشور برای ﻧﻴﻞ ﺑﻪ ﺍﻫﺪﺍﻑ کلان این آستان مقدس تأکید و اظهارداشت: ارتباط و همکاری فعال میان بخش‌های فرهنگی و علمی آستان قدس رضوی با بخش‌های علمی داخل و خارج از کشور مورد استقبال، خوشوقتی و انتظار بنده است، زیرا این ارتباطات می‌تواند به بهره برداری هرچه بهتر از ظرفیت‌های علمی و فرهنگی دستگاه حضرت رضا(ع) منجر شود.

وی با تأکید بر اینکه آستان قدس رضوی متعلق به ولی خدا عالم آل محمد حضرت رضا(ع) بوده، از این رو باید در حوزه علمی و فرهنگی کشور سرآمد باشد، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی، انقلابی انسانی و فرهنگی و به نوعی انقلاب علوم انسانی بود و دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان دانشگاه تخصصی علوم انسانی کشور باید در دستیابی به رشد و توسعه و دانش در حوزه علوم انسانی در تراز انقلاب اسلامی عمل کند.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به دستآوردها و جایگاه علمی مناسب دانشگاه علامه طباطبائی در کشور، خاطرنشان کرد: دانشگاه علامه طباطبائی جزو دانشگاه‌های خوب و دارای جایگاه علمی مناسب در کشور است؛ اما انتظار از دانشگاهی که به طور تخصصی در حوزه علوم انسانی کار می‌کند و مولود انقلابی علوم انسانی بوده، بسیار بالاست، این دانشگاه باید از حیث علمی با معتبرترین دانشگاه‌های دنیا برابری کند و این حق نظام جمهوری اسلامی است.

مروی در پایان به امضاء تفاهم نامه فی مابین سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی و دانشگاه علامه طباطبایی اشاره و عنوان کرد: باید با پیگیری مستمر و ترسیم نقشه راه روشن و زمان بندی شده، این تفاهم نامه را عملیاتی ساخت تا در بازه زمانی یک تا دو سال آینده خروجی و نتیجه این همکاری مشترک آشکار گردد.

همچنین در این مراسم عبدالله معتمدی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی، همکاری علمی این دانشگاه با آستان قدس رضوی و خدمت به دستگاه حضرت رضا(ع) را توفیقی الهی و افتخاری بزرگ برای این مرکز علمی دانست و عنوان کرد: دانشگاه علامه طباطبائی دانشگاه تخصصی علوم انسانی است که منشأ خدمات ارزشمندی به جامعه بوده و بسیاری از چهره‌های برجسته علمی، سیاسی، اجرایی و ماندگار کشور از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه هستند.

 معتمدی گفت: ما در دانشگاه علامه طباطبایی علاقه‌مند به تبادل تجارب و دستاوردها و استفاده از ظرفیت‌های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در تمامی عرصه‌ها و زمینه های آموزشی و علمی هستیم.

در پایان این دیدار با حضور قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی تفاهم‌نامه همکاری مشترک مابین آستان قدس رضوی و دانشگاه علامه طباطبایی با هدف هم افزایی ظرفیت‌ها در راستای انجام بهینه مأموریتهای علمی و فرهنگی و تقویت و بهره‌گیری از ظرفیتهای دو نهاد در طراحی و تبیین رویکردهای نوین، میان دکتر عبدالحمید طالبی رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی و دکتر عبدالله معتمدی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی به امضاء رسید.

گفتنی است؛ در بخشی از این تفاهم نامه مشترک در خصوص اهداف آن، این چنین آمده:

 هم افزایی ظرفیتها در راستای انجام بهینه مأموریت‌های استقلالی هرکدام از طرفین؛
 تقویت و بهره گیری از ظرفیت های دو نهاد در طراحی و تبیین رویکردهای نوین و فرهنگ سازی در زمینههای «سبک زندگی اسلامی-ایرانی، فرهنگ رضوی، زیارت، وقف، نذر، احسان، انفاق و ...» در جامعه؛
 همکاری سازمان یافته و توسعه همکاری علمی، پژوهشی، آموزشی و فرهنگی با در نظر گرفتن کلیه امکانات طرفین اعم از اطلاعات تجربی و تخصصی، نیروی انسانی و پشتیبانی؛
اثر بخشی برنامه‌ها و اقدامات طرفین در راستای توسعه و بسط امتداد اجتماعی و رشد علمی در فضای حقیقی و مجازی؛
 هدایت و کمک به کاربردی شدن آموزش‌ها و پژوهش‌های دانشگاهی؛
توسعه شرکت‌ها و سازمان‌های دانش بنیان و نیز فناوری‌های دانش بنیان با توجه به ظرفیتهای طرفین؛
تحول دیجیتال و ارتقا ساختار فناوری اطلاعات با تأکید بر ظرفیتهای طرفین؛

انتهای پیام/282/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1238915